top of page

Yönetilmesi Gereken İlişkiler

WhatsApp Image 2018-06-06 at 19.22.25 (2

Eşimizle ilişkimiz en temel önemli ilişkimizdir. 

carolyn-kinnison-faith-family-friends-tr

Ailemizle ilişkimiz çok önemlidir.

Bir insanla olan iletişim de bir nesneyle olan iletişim de, bizim kendimizle olan iletişimimiz de bir ilişkidir.

Hangi ilişkide sorun varsa o ilişki, sorun listesinde birinci sıraya yükselir.

Hayat derslerimizin çoğu ilişkilerimizde gizlidir. İlişkiler de hastalanır ve iyileşir veya gerekirse kesintiye uğrar, rafa kaldırılabilir. Rafa kaldırmadan önce eğer çözümler varsa bunları bulmak ve ilişkileri rehabilite etmek gerekir. 

Her ilişkinin bir başlangıcı, gelişmesi, ilerlemesi, duraklaması ve bitmesi mümkündür. Bir ilişkideki sorunu çözmek istiyorsak sorunların hangi evrede başladığını bulmak gerekir. Regresyon çalışması da bu evreyi bulmayı ve oradaki çözümlere ulaşmayı hedefler. Bir örgüdeki motifin yanlış ya da eksik işlenmesini düzelteceğimiz yer örgünün sonu değildir. Yani örgünün sonuna güzel ve düzgün bir motif işleyerek düzeltmeyi yapamayız. Motifin yanlış işlendiği yere dönmemiz ve düzeltmeyi orada yapmamız gerekir. Eksiği orada tamamlamamız gerekir. Zamanı geri alamayız ve olanları değiştiremeyiz ama o süreçteki anlayış defektlerini, anlayış hatalarını düzeltmemiz mümkündür. Anlayış eksikliklerini tamamlamamız gerekir. O nedenle olayların gerisine bakmak ve yanlış inşa olan anlayışı ve bakış açısını düzeltmek büyük kazanç sağlayacaktır. İçsel huzur, vicdani tatmin birçok sorunu çözer. Davranış değişikliğini kendiliğinden gerçekleştirir.

Dijital Çalışma Hayatı

Eğer çalışan biriyseniz iş, hayatınızın büyük kısmını kaplıyor demektir. İş yerindeki ilişkileriniz huzurlu değilse zamanınızın büyük bölümü stres altında ve gerginlikle geçiyor demektir. Birçok kişi bu gerginlikleri yönetmekte zorlanır. Zaman, iş, kalite, kantite, bir yandan çalışanların birbirlerine olan ve yöneticilerin yarattığı baskı hayatı zorlaştırırken bir yandan da bu durumlar yetenek ve nitelik geliştirme işine yarar. 

Eğer mobbing gibi bir duruma maruz kalıyorsak veya tükenmişlik sendromu yaşıyorsak veya çeşitli düzeylerde yoğun doyumsuzluklar yaşıyorsak motivasyon kaybı önemli bir sorun haline gelebilir. Uzun vadede çalışmama, geri çekilme sadece işten değil hayattan da geri çekilmeye kadar insanı sürükleyebilir. Böyle durumlarda yardım almak zorunludur. Psikolojik destekle bir çok sorun göründüğünden daha kolay çözülebilir. Hayatın size gösterdiği işaretleri daha kolay okuyabilirsiniz. Yardım almaktan çekinmemek gerekir. 

bottom of page